Ердоган: Турција не може да прифати повеќе бегалци

Ердоган: Турција не може да прифати повеќе бегалци

Техеран, 7 септември 2018 (МИА) - Турција не може да си дозволи да прифаќа повеќе бегалци од Сирија, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на состанокот со претседателите на Русија и Иран во Техеран.

Турција прифати 3,5 милиони бегалци од Сирија од почетокот на седумгодишната војна во земјата. Ердоган во јуни вети дека ќе им помогне на бегалците да се вратат дома.

Ердоган истакна дека мора да се преземат чекори за да се спречи понатамошна миграција од Сирија.

Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарните прашања проценува дека ако се преземе офанзива, околу 800.000 луѓе ќе бидат принудени да ги напуштат своите домови. ссм/16:09

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Британски математичар тврди дека пронашол решение за проблем стар 160 години

Еден од најистакнатите британски математичари, Мај...

Познатиот професионален убиец на ТВ екраните стана модна икона

Ѕвездата од новата ТВ серија „Убиствената Ив“, ист...

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...