Едоган: Турција нема да биде пасивна ако светот не реагира на убивањето цивили во Сирија

Едоган: Турција нема да биде пасивна ако светот не реагира на убивањето цивили во Сирија

Анкара, 8 септември 2018 (МИА) – Турција нема да биде пасивна ако светот не реагира на убивањето цивили во Сирија, нагласи турскиот претсеател Реџеп Тајип Ердоган.

– Ако светот замижи за убивањето десетици илјади цивили за да напредуваат интересите на режимот. Нема да гледаме од страна ниту ќе учествуваме во таква игра, објави Ердоган.

Тој се обрати преку Твитер по состанокот со лидерите на Русија и Иран во Техеран. Ердоганд додаде дека сите методи кои не земаат предвид животи на цивили „ќе бидат добри за терористите“. зш/10:10

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ