• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Вучиќ не отпатува за Бање, се враќа во Митровица

Вучиќ не отпатува за Бање, се враќа во Митровица

Косовска Митровица, 9 септември 2018 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ се откажа од посетата на селото Бање во регионот на Дреница, откако косовската Влада му ја повлече дозволата за посета на таа област во која се одржуваат протести на ветераните на Ослободителната војска на Косово (ОВК), јави дописникот на МИА од Приштина.

Вучиќ се обиде да го посети селото по споредни патишта, но беше запрен од косовската полиција и вратен назад.

Откако беше запрен од полицијата, српскиот претседател замина кон Митровица, од каде што со жителите на Бање ќе разговара телефонски.

Косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли објави дека Владата во Приштина била поддржана и од КФОР за одлуката да му се повлече дозволата на Вучиќ за посета на Дреница. иа/гт/11:21

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ