• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Тачи ќе се сретне со политичките лидери од Прешевската Долина

Тачи ќе се сретне со политичките лидери од Прешевската Долина

Приштина, 10 септември 2018 (МИА) - Косовскиот претседател Хашим Тачи ќе се сретне денеска со лидерите на албанските политички субјекти од Прешевската Долина, односно од Прешево, Медвеѓа и Бујановац, јави дописникот на МИА од Приштина.

Веста ја објави кабинетот на Тачи, кој информира дека по средбата ќе следи конференција за медиуми.

Косовскиот претседател последните недели интензивно ја промовира идејата за „корекција на границата“ со Србија, односно за припојување на Першевската Долина кон Косово, на што остро се спротивставуваат опозициските и дел од владејачките партии на косовските Албанци, како и најголемиот дел од меѓународниот фактор. иа/сп/09:24

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Јакната на Хан Соло на аукција, се очекуваат 1,3 милиони долари

Јакната што Харисон Форд ја носеше глумејќи го лик...

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...