• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Брисел не се произнесува јавно за размената на територии меѓу Белград и Приштина

Брисел не се произнесува јавно за размената на територии меѓу Белград и Приштина

Брисел, 10 септември 2018 (МИА) - По последната рунда преговори во петокот помеѓу претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, од Европската комисија нема јавни коментари за идеите за размена на територии и поделба на Косово, кои се почесто се споменуваат, јави дописничката на МИА од Брисел.

Портпаролката на високата претставничка за надворешни политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, Маја Коцијанчич ги отфрли обвинувањата дека последната рунда преговори меѓу Вучиќ и Тачи претставува „пораз“, бидејќи двајцата претседатели одбија да одржат трилатерална средба со шефицата на европската дипломатија, како што налага праксата.

Запрашана дали Могерини ја поддржува идејата за размена на територии или промена на границите, Коцијанчич изјави дека не се влегло во детали за време на средбата.

- Ги прецизиравме параметрите во контекст на преговорите. Работиме на договор заснован врз меѓународното право, кој е реалистичен за двете страни, рече портпаролката на Могерини.

Таа потсети дека високата претставничка на ЕУ од Виена порача дека јасно ја одбива идејата за „етнички држави“.

Според Коцијанчич, во рамките на дијалогот за нормализација на односите помеѓу Приштина и Белград, ЕК работи на „легално обврзувачки“ договор, кој ќе го почитува меѓународното право и истовремено ќе биде одржлив и спроведлив.

- Не можеме јавно да дискутираме за деталите, високата претставничка рече дека преостануваат потешкотии, никогаш не сме бегале од тоа, ова е тежок процес, многу чувствителен, изјави Коцијанчич.

Брисел останува во контакт со двете страни и очекува од нив да продолжат да работат во рамките на дијалогот. Неизвесно е кога ќе се закаже нова рунда преговори, но портпаролката истакна дека од влегувањето во втората фаза на дијалогот одржан е најголем број средби и дека работата се интензивира. тм/сп/13:30

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...