Лимај: Нема Албанец кој би сакал да разговара со Вучиќ и Дачиќ, но тие се избрани од нивниот народ

Лимај: Нема Албанец кој би сакал да разговара со Вучиќ и Дачиќ, но тие се избрани од нивниот народ

Приштина, 12 септември 2018 (МИА) - Лидерот на владејачката партија Иницијатива за Косово (Нисма) и потпретседател на косовската Влада, Фатмир Лимај вели дека во 1999 година заврши времето кога Србија се трудеше да најде претставници на Албанците со кои ќе разговара и кои ќе бидат по мерка на Србите, јави дописникто на МИА од Приштина.

Лимај е на чело на тимот што косовскиот премиер Рамуш Харадинај го состави за да ја претставува Владата на Косово на преговорите со Србија во Брисел, а во кој се уште и вицепремиерите Енвер Хоџај и Беџет Пацоли, министрите за јавна администрација и за дијаспора, Махир Јагчилар и Дардан Гаши и досегашниот главен претставник на Владата во преговорите, Авни Арифи.

Претседателот на Србија Александар Вучиќ и министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ изјавија дека не го прифаќаат Лимај за шеф на владиниот преговарачки тим, поради неговата улога во војната во 1998-99 година, на што косовскиот вицепремиер одговори дека „не верува оти постои Албанец кој би сакал да разговара со Вучиќ и Дачиќ, меѓутоа тие се избраниците на нивниот народ“.

Потпретседателот на косовската Влада рече дека во моментов нема никаков предлог од Србија дека под одредени услови би ја признала независноста на Косово.

- Нека каже Србија дека го сака половина Косово во замена за признавањето на Косово и ние ќе го дадеме нашиот одговор. Без официјален предлог не знаеме за што зборуваме. Ние ги имаме нашите барања, а тоа се признавање и зачленување во ОН, но од Србија немаме официјален предлог, изјави Лимај.

Тој рече дека меѓу политичките субјекти на Албанците во Косово има разлики и недоверба, но порача дека во овој момент тие мора да се обединат.

- Во Косово имаме недоверба. Имаме дискутабилни личности. Имаме недоверба поради разни причини и разни искуства. Јас имам проблеми со претседателот (Хашим Тачи), а и тоа е нормално. Но, тоа е внатрешна, национална тема. А, во Брисел треба да бидеме заедно и да понесеме одговорност, изјави Лимај. иа/сп/12:16

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...