• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Средба на министрите за одбрана на ЕУ и Балканот во септември во Грац

Средба на министрите за одбрана на ЕУ и Балканот во септември во Грац

Виена, 30 август 2018 (МИА) - Австрискиот министер за одбрана Марио Кунашек денеска најави дека за еден месец во Грац ќе се одржи средба на министрите за одбрана на Европската унија со министрите од балканските земји. Изјавата Кунашек ја даде по денешната неформална средба на министрите на ЕУ во Виена.

Според Кунашек, се бара начин да се формира посебен стратегиски формат кој би овозможил дијалог со министрите за одбрана на балканските земји кои се уште не се членки ан ЕУ.

На денешната средба во Виена, европската дипломатка Федерика Могерини оцени дека дијалогот за балканските земји бил корисен, и дека овој регион се сметал за нестабилен во минатото, а сега се дискутира за засилување на соработката со Балканот. цч/зш/16:58

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Две јапонски сонди слетаа на астероидот Ријугу (видео)

Јапонско вселенско летало „Хајабуса2“ испрати два ...

Која е разликата помеѓу белите и кафените јајца?

Најверојатно сте се запрашале за разликата меѓу ја...

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019...

Во Минхен почна 185. издание на Октоберфест

Во Минхен денеска почнува 185. издание на познатио...

Кање Вест одлучи да го напушти Лос Анџелес

Кање Вест донесе одлука заедно со семејството да с...