• A-
  • A
  • A+
среда, 26 септември 2018, 

Идентификуван напаѓачот во Амстредам

Идентификуван напаѓачот во Амстредам

Хаг, 1 септември 2018 (МИА) - Холандските власти соопштија дека мажот кој вчера беше застрелан од полицијата откако избоде две лица со нож на главната градска железничка станица, е 19-годишен Авганистанец, а истражителите не ја исклучуваат можноста екстремизам да е мотив за нападот.

Осомничениот беше испитан во болница. И повредените лица се хоспитализирани, но полицијата не наведе детали за здраствената состојба на тројцата повредени.

Напаѓачот има виза за престој во Германија и амстердамската полиција е во контакт со германските власти. ми/10:02

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Кина ќе ги проучува поларните области на Месечината

Кина има намера до 2030 да испрати апарат кој ќе г...

Казна за непристојните во градскиот превоз

Многумина, поготово момчињата имаат навика во авто...

Мел Гибсон снима преработка на „Дивата орда“

Познатиот глумец и режисер Мел Гибсон ја подготвув...

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...