Со балон против градоначалникот на Лондон

Со балон против градоначалникот на Лондон

Лондон, 1 септември 2018 (МИА) - Балон со ликот на градоначалникот на Лондон, Садик Кан во жолти бикини денеска е пуштен над Вестминистер.

Кампањата со балонот ја покрена активистот Јени Брир, како одговор на најавата на Кан дека во метрото ќе забрани провокативни реклами, како таа на која позира манакенка во жолто бикини, прашувајќи „Дали вашето тело е подготвено за на плажа“.

Брир за балонот собра околу 70.000 евра за балонот на интернет-страницата „Краудфанд“. Тој додаде дека останатите пари ќе бидат искористени за смена на Кан од градоначалничката функција и за одбрана на слобода на говорот.

- Под Садик Кан видовме неверојатен пораст на криминалот. Луѓето во Лондон не се чувствуваат безбедно и не се безбедни, 81 убиство само оваа година! Кан оди си, истакна Брир. ми/12:21

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...