Русија предупредува на можни провокации во Сирија

Русија предупредува на можни провокации во Сирија

Хаг, 4 септември 2018 (МИА) – Русија предупредува дека во Сирија може да се случат нови провокации со користење хемиско оружје и бара од Организацијата за забрана на хемиско оружје да не превиди такви извештаи, изјави синоќа постојаниот претставник на Русија во ОЗХО, Александар Шулгин.

– Западните држави сакаат политизирана ОЗХО. Јунската седница на членките е приказ за тоа кога на инсистирање на Обединетото Кралство и САД е испратен политички сигнал за подготвеноста на секретаријатот да спроведат небитни функции за воспоставување виновници за користењето хемиско оружје, изјави Шулгин.

Тој додаде дека во таква ситуација ОЗХО може да заземе став и укаже на непримерност од такви провокации. Руското МО претходно предупреди на можен исцениран напад со хемиско оружје против цивили во Идлиб во Сирија. ир/зш/07:58

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...