• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Во Германија официјално претставено левичарското движење „Исправи се“

Во Германија официјално претставено левичарското движење „Исправи се“

Берлин, 4 септември 2018 (МИА) - Новото лево ориентирано движењето „Ауфштеен" (Исправи се) беше официјално претставено денеска во Германија.

Лидерката на движењето Сара Вагенкнехт и двајца претставници на „Зелените" и на социјалдемократите изјавија пред новинарите во Берлин дека обезбедиле поддршка од повеќе од 100.000 луѓе на интернет.

- Ја гледаме кризата на демократијата во Германија, а „Исправи се" цели да стигне до луѓето кои „веќе не се чувствуваат претставени" од поголемите политички партии. ссм/17:15

###

   

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ