• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Бабиш: Потребни се повеќе дискусии за идниот прием на земји во ЕУ

Бабиш: Потребни се повеќе дискусии за идниот прием на земји во ЕУ

Берлин, 5 септември 2018 (МИА) - Премиерот на Чешка, Андреј Бабиш денеска се заложи за повеќе дискусии за идната структура на Европска унија и за прашањата како што е прием на земјите од Западен балкан.

Бабиш на заедничката прес-конференција со германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин, истакна дека Чешка е против распределба на мигранити во земјите-членки на Унијата и апелираше за поголема соработка со Либија во борбата против трговијата со луѓе преку Средоземно Море.

Но, тој додаде дека е многу тешко да се соработува со либиските власти поради постоечките судири помеѓу ривалските фракции, но додаде дека либиската крајбрежна стража е „многу ефикасна“ во намалување на бројот на мигранти кои стигнуваат во Европа. ми/16:59

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...