Британски Теско продава поскапи банани по парче, наместо во килажа

Британски Теско продава поскапи банани по парче, наместо во килажа

Лондон, 6 септември 2018 (МИА) - Британскиот синџир супермаркети „Теско“ во продавниците во центарот на градовите почна бананите да ги продава по парче, а не по килажа и на тој начин ја зголеми нивната цена повеќе од двојно.

Цената на една банана се зголеми од 10-15 пени до 25 пени.

Од „Теско“ овој потег го оправдуваат со високите цени за изнајмување простории во центарот на градовите.

- Нашите маркети се наоѓаат на првокласни централни локации каде киријата е повисока во однос на продавниците кои се надвор од градот, изјави портпаролот на компанијата.

„Теско“ има речиси 3.500 продавници во Велика Британија, од кои 2.700 се минимаркети. паг/12:16

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Познатиот професионален убиец на ТВ екраните стана модна икона

Ѕвездата од новата ТВ серија „Убиствената Ив“, ист...

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...