Американски ловци пресретнале руски бомбардери

Американски ловци пресретнале руски бомбардери

Москва, 7 септември 2018 (МИА) - Руски стратешки авиони Тупољев- 95 прелетале над Артичкиот Океан, Беринговото и Охотското Море, а во некои фази ги следеле американски борбени авиони Ф-22, потврди денеска руското Министерство за одбрана.

Портпаролот на американската Северна команда и североамериканската воздушна одбрана (НОРАД) претходно соопшти дека американските Ф-22 во саботата пресретнале два руски Ту-95.

Руското министерство наведе дека летовите на Ту-95 биле рутински над неутралните води на Артикот, Црното Море, Атлантикот и Пацификот и во согласност со меѓународното право. ир/зш/11:53

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Дени де Вито на фестивал во Шпанија добитник на наградата за животно дело на

Американскиот актер Дени де Вито е добитник на наг...

Порномодел ги продава старите силикони за да си купи нови

Британскиот порно модел Тејлор Роуз ги постави сво...

Ел Макферсон во врска со разведен татко на четири деца

Светски познатиот модел Ел Макферсон која неодамна...

Емилија Кларк на невообичаен начин се опрости од серијата „Игра на тронови“

Британската актерка Емилија Кларк на невообичаен н...