• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Пазарот на недвижности можно е да предизвика нова криза во Европа

Пазарот на недвижности можно е да предизвика нова криза во Европа

Брисел, 8 септември 2018 (МИА) – Пазарот на недвижности може да предизвика нова криза во Европа, изјави супервизорката на Европската централна банка (ЕЦБ), Даниел Нуј. 

Таа, сепак, додаде дека банките сега се подобро подготвени за криза отколку што беа пред десет години.

- Што би можело да предизвика нова криза? Не знам, но претпоставувам дека тоа би можело да биде пазарот на недвижности, изјави Нуј.

- Сигурно знаеме дека ќе има нова криза, но не знаеме кога и каде, истакна таа. 

Со каматните стапки на рекордно ниско ниво, цените на имотите на многу популарни дестинации драматично се зголемија. Во исто време, некои политичари предупредуваат дека благата монетарна политика создава опасност од силно зголемување на цените на пазарите на недвижности, што може да доведе до нова криза.

- Се уште немаме систем за осигурување на депозити на ниво на ЕУ", потсети Нуј. зш/10:45

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...