• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Руската православна црква се заканува со акции на одмазда кон Вселенската патријаршија

Руската православна црква се заканува со акции на одмазда кон Вселенската патријаршија

Москва, 8 септември (МИА) – Руската православна црква ја осуди одлуката на Вселенската патријаршија за испраќањето двајца пратеници во Украина. Според нив, тоа е чекор кон прогласување автокефалност за тамошната црква.

Руската црква во соопштение исто така се заканува дека ќе преземе „акции за одмазда“ на прецизирајќи за што се работи.

Руската црква инсистира православие во Украина под нејзин авторитет, но многу украински парохии отфрлаат надлежност на Московската патријаршија и формираа одвоена црква која сака да биде призната како  автокефална верска институција.

Вселенската патријаршија вчера испратила двајца епископи во „рамки на подготовки за доделување автокефалност на православната црква во Украина“. зш/18:16

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...