Повторната изградба на вијадуктот во Џенова ќе чини околу 200 милиони евра

Повторната изградба на вијадуктот во Џенова ќе чини околу 200 милиони евра

Џенева, 10 септември 2018 (МИА) - Повторната изградба на урнатиоут вијадукт во Џенева ќе чини од 150 до 200 милиони евра, соопштија локалните власти.

Изградбата ќе ја изврши фирмата Финчантиери, во соработка со Италијански патишта, соопшти гувернерот на покраината Лигурија Џовано Тоти.

При уривањето на мостот минатиот месец загинаа 43 лица.

- Реконструкцијата ќе чини меѓу 150 и 200 милиони евра, а само за отстранување на стариот мост потребни се 10 до 12 милиони евра, соопшти Тоти, додавајќи дека во таа сума се пресметани и отштети на жртвите и нивните семејства. ссм/08:14

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...