• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Соработка на општините Велес, Кавадарци, Градско, Чашка и Росоман

Соработка на општините Велес, Кавадарци, Градско, Чашка и Росоман

Велес 20 мај 2015 (МИА)  - Предлог одлука за меѓуопштинска соработка помеѓу Велес, Кавадарци, Градско, Чашка и Росоман е усвоена на денешната седница на Советот на Општина Велес.
 
Според Александар Колев, претседател на Советот на Општина Велес, од Центарот за развој на Вардарскопланскиот регион до Советот  пристигнало барање за поведување иницијатива за воспоставување меѓуопштинска соработка помеѓу општините Велес, Кавадарци, Градско, Чашка и Росоман. Тој појасни дека по согледувањето на барањето се изработила проценка за потребата од воспоставување мост помеѓу соседните општини и токму во овој правец е и предложената Одлука до Советот на ОпштинаВелес.

 - Целта на оваа соработка е да ги идентификува, координира и да реши дел од потребите во ранливата група на лица во Вардарскиот плански регион, преку заедничка соработка меѓу општините, бизнис секторот, граѓаните и НВО сектор. Конкретни активности ќе се имплементираат во сите пет општини со кои ќе се добие поквалитетна социјална грижа за лицата од ранливите групи, потенцира Колев.
ад/лв/17:48

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...

Најбогатиот фудбалер во светот игра за резервите на Лестер

Фудбалот е шанса за огромно мнозинство на човештво...