• A-
  • A
  • A+
сабота, 23 јуни 2018, 

Се намалува бројот на ученици во основните и средните училишта

Се намалува бројот на ученици во основните и средните училишта

Скопје, 18 март 2017 (МИА) - Бројот на ученици во редовните основни училишта на крајот на учебната 2015/2016 година изнесувал 185.119 и забележува намалување од 1,7 отсто во однос на претходната учебна година, објави Државниот завод за статистика.

Во редовните средни училишта, бројот на ученици на крајот на учебната 2015/2016 година изнесувал 77.625 што претставува намалување за 5,1 отсто во однос на претходната учебна година. скс/бак/11:17

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.