• A-
  • A
  • A+
понеделник, 23 април 2018, 

Во Прилеп одбележан празникот Источен петок – Балаклија.

Во Прилеп одбележан празникот Источен петок – Балаклија.

Прилеп, 21 април 2017 (МИА) - Најстарата прилепска населба Варош под Марковите кули и манастирот „Свети Архангел Михаил“ денеска го прославија верскиот празник Источен петок – Балаклија.

Гостите беа кај варошани кои ги отворија портите и го посетија манастирот за да се помолат за здравје на семејството и да налеат од лековитата вода што извира под манастирот.

Изутрината во манастирот „Свети Архангел Михаил“ се служеше света литургија, а гостите цел ден го посетуваат манастирот.

Според етнологот Александар Цветкоски има две причини поради кои токму во Варош и во манастирот „Свети Архангел Михаил“ се слави оваа вековна традиција.

- Во 18 и 19 век Варош бил познато балканско и европско место каде се одржувале надалеку познати панаѓури. Дури некои сознанија водат во 14 и 15 век. Се тргувало со стоки и од Холандија. И на голем петок доаѓале трговците и не можеле да не го посетат манастирот и да се уверат во митовите и легендите дека водата е чудотворна, лековита, особено за очобол. Корените за верувањето на лековитата вода датираат од 4 век од Истанбул, каде се појавил извор на лековита, чудотворна вода. А таква, се верува, е и онаа од манастирот „Свети Архангел Михаил. Голем или Источен петок - Балаклија, првиот по Велигден е ден на источната, петочна лековита вода, објаснува Цветкоски.

Според градоначалникот на Прилеп Марјан Ристески оваа вековна традиција е големо културно наследство за Прилеп.

- Денеска сите варошани пречекуваат гости, а многубројни се и посетителите на манастирот. Празникот е голем и со долга традиција, истакна Ристески. ем/мд/15:46

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Кејт и Вилијам добија син

Кејт, војвотката од Кембриџ, денеска се породи со ...

Џи-Кју ја стави Библијата на листа на „најпреценети книги во светот“

Списанието за машка мода Џи-Кју објави „Листа на н...

Обдукциите не отркиле ништо сомнително околу смртта на ди-џеј Авичи

Обдукциите над телото на шведскиот ди-џеј Тим Берг...

Кејт Мидлтон се пораѓа по трет пат

Сопругата на британскиот принц Вилијам, војвотката...