• A-
  • A
  • A+
петок, 20 април 2018, 

Заврши фестивалот на хумор и сатира „Ин Виница веритас“

Заврши фестивалот на хумор и сатира „Ин Виница веритас“

Виница, 7 октомври 2017 (МИА) - Со стенд ап комедијата на Марјан Георгиевски од Битолскиот театар синоќа во Виница беше спуштена завесата на деветото издание на мегународниот фестивал на хумор и сатира „Ин Виница веритас“. Во рамките на фестивалот беше отворена изложба на карикатури и настап на театарски ансамбли од Макеоднија и Србија.

Деветтото издание на „Ин Виница Веритас“ стартуваше со изложба на карикатури од светски познатиот карикатурист Иваило Цветков од Република Бугарија зад чиј квалитет стојат 70 интернационални награди. Пред виничката јавност беа изложени педесетина карикатуири на Цветков наградувани на повеке мегународни конкурси.

На сцената на Домот на културата „Тошо Арсов“ во изминатите пет фестивалски дена настапија членовите на Народното позориште од Врање со претставата „Аматери“, театарот за најмладите со Кристијан Маџик, театарот Крик од Скопје,како и Народниот театар од Велес со претставата„Синиот портокал“ и театарот од Охрид со претставата „Анафалбета“.

Во рамките на фестивалот карикатуристот Ивајло Цветков  одржа  кративна работилница со ученици од виничките основни и средни училишта во изработка на карикатура. Фестивалот„Ин Виница веритас“ финансиски го помогна Општина Виница. кг/бк/12:36

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Содерберг снима филм за финансискиот скандал во Панама

Холивудскиот режисер познат по филмскиот хит „Един...

Нема да бидат поднесени кривични пријави поради смртта на Принс

Поради смртта на американскиот музичар Принс Роџер...

Поранешни осуденици ги заменија фантомките со пекарски капчиња

Група поранешни осуденици од српскиот град Крагује...

Претседателот на Уганда сака да го забрани оралниот секс

Претседателот на Уганда, Јовери Мусевени изјави де...

Ресторан кој и оние без пари не ги остава гладни

Доколку сте гладни, а немате пари, тука секогаш мо...