• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Ирак, Иран, Сирија и Русија се координираат во борбата против тероризмот

Ирак, Иран, Сирија и Русија се координираат во борбата против тероризмот

Багдад, 19 април 2018 (МИА) - Претставници на министерствата за одбрана и на армиите на Ирак, Иран, Сирија и Русија денеска одржаа средба во Багдад посветена на координација на заедничката борба против тероризмот.

- Разузнувачката соработка меѓу четирите земји насочена кон постигнување на заедничките цели во борбата против тероризмот, претставуваат успешем обид за постигнување стабилност и безбедност и треба да биде основа за идната соработка, изјави иранскиот министер за одбрана, генерал Амир Хатами.

Тој истакна дека колаицијата на овие четири земји „одиграла важна улога“ во победата над џихадистичката група Исламска држава (ИД). сп/17:55

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.