• A-
  • A
  • A+
среда, 26 септември 2018, 

Околу 890.000 бегалци можат наскоро да се вратат во Сирија

Околу 890.000 бегалци можат наскоро да се вратат во Сирија

Москва, 3 август 2018 (МИА) - Околу 890.000 сириски граѓани можат да се вратат во своите домови во претстојните месеци, изјави денеска шефот на Контролниот ценатар на руската национална одбрана, генерал Михаил Мизинчев.

Според податоците на Канеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања, се очекува враќање на околу 890.000 во Сирија во претстојните месеци, изјави Мизинчев.

Претходно денеска портпаролката на руското МНР Марија Захарова рече дека 1,7 милиони лица изразиле желба да се вратат во Сирија. ир/ссм/17:42

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Кина ќе ги проучува поларните области на Месечината

Кина има намера до 2030 да испрати апарат кој ќе г...

Казна за непристојните во градскиот превоз

Многумина, поготово момчињата имаат навика во авто...

Мел Гибсон снима преработка на „Дивата орда“

Познатиот глумец и режисер Мел Гибсон ја подготвув...

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...