• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Меѓународни донатори ветија две милијарди долари за земјите од регионот на езерото Чад

Меѓународни донатори ветија две милијарди долари за земјите од регионот на езерото Чад

Берлин, 4 септември 2018 (МИА) - Донатори од целиот свет на конференција во Берлин ветија дека ќе дадат уште две милијарди долари за земјите од регионот на езерото Чад во Африка.

Ветените средства се околу три пати повеќе од договорените пари на слична средба во Осло минатата година.

- Тоа е уште повеќе отколку што првично се надевавме, рече германскиот министер за надворешни работи Хаико Мас.

Излез на езерото Чад имат Нигерија, Камерун, Нигер и Чад. Во областа околу 2,3 милиони лица биле принудени да ги напуштат своите домови, а други над 10 милиони се зависни од хуманитарна помош, соопшти германското Министерство за надворешни работи.

Нивото на водата во езерото Чад, кое се наоѓа во јужниот дел на пустината Сахара, драматично падна во последниот век поради климатски промени. Освен суша и глад, 50-те милиони луѓе кои живеат околу езерото се под постојана закана од џихадисткичките групи Боко Харам и „Исламска држава“. јт/07:43

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ