• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Трамп го предупреди Асад и неговитe сојузници во Сирија да не го напаѓаат Идлиб

Трамп го предупреди Асад и неговитe сојузници во Сирија да не го напаѓаат Идлиб

Вашингтон, 4 септември 2018 (МИА) - Претседателот на САД Доналд Трамп го предупреди шефот на сириската држава Башар ал Асад и неговите сојузници Иран и Русија да не ја „напаѓаат невнимателно“ северозападната сириска провинција Идлиб која е под контрола на бунтовниците.

- Претседателот на Сирија Башар ал Асад не треба невнимателно да ја нападне провинција Идлиб. Русите и Иранците ќе направат голема хуманитарна грешка ако учествуваат во оваа потенцијална човечка трагедија. Можат да бидат убиени стотици илјади луѓе. Не дозволувајте да се случи тоа, напиша Трамп во Твитер.

Иран вчера повика на чистење на сириската провинција Идлиб од терористи, како што Асад и неговите сојузници ги нарекуваат сите свои противници во Сирија. Ова се случи во време кога Техеран се подготвува за разговори со Москва и Дамаск за спроведување офанзива против последниот голем бунтовнички бастион на сириската територија.

Во Идлиб и околината живеат околу три милиони луѓе, од кои речиси половина избегале од други сириски области. ОН предупреди дека евентуална офанзива би можела да предизвика најголема хуманитарна криза од почетокот на конфликтот во Сирија пред седум и пол години. јт/07:30

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...