• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Авганистански талибанци објавија смрт на шефот на мрежата Хакани

Авганистански талибанци објавија смрт на шефот на мрежата  Хакани

 

Кабул, 4 септември 2018 (МИА) - Џалалудин Хакани, основач на исламистичката бунтовничка мрежа Хакани многу активна во Авганистан, почина после долго боледување, соопшти портпаролот на Талибанците, Забинулах Муџахед. 

Тој наведе дека Хакани  починал во Авганистан во понеделникот.

Хакани беше парализиран изминатите десет години и за него некое време немаше никакви информации. 

Хакани ја основа истата мрежа кон крајот на 70-тие години  за борба против присуството на СССР во Авганистан која добиваше помош од САД и Пакистан. 

Екстремистичката мрежа на Хакани, САД ја прогласија за терористичка организација во 2012 година. ви/зш/10:12

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...