• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

САД: Брз одговор ако Асад повторно употреби хемиско оружје

САД: Брз одговор ако Асад повторно употреби хемиско оружје

Вашингтон, 5 септември 2018 (МИА) – Белата куќа предупреди дека САД и нивните сојузници ќе одговорат „брзо и примерно“ ако сирискиот претседател Башар ал-Асад употреби хемиско оружје.

Во соопштение Белата куќа нагласува дека внимателно ја следи ситуацијата во сирискиот регион Идлиб што е под контрола на бунтовниците. Таму според нив може да се очекува силите на сириската влада да извршат офанзива што може да предизвика хуманитарна катастрофа.ир/зш/07:44

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ