Инфлацијата во Венецуела го помина прагот од 200 отсто во август

Инфлацијата во Венецуела го помина прагот од 200 отсто во август

Каракас, 6 септември 2018 (МИА) – Инфлацијата во Венецуела го надминала прагот од 200 отсто во август при што цените се зголемени за период од една година за 200 илјади отсто, се вели во извештај на венецуелскиот Парламент што е под контрола на опозицијата.

– Експлозија на инфлацијата во август, 223,1 отсто за еден месец и 200.005 отсто за една година, во периодот август 2017 – август 2018 година, објави на Твитер опозицискиот пратеник Хосе Гера кој е член на Комисија за финансии и поранешен заменик директор на Централната банка.

Според Парламентот, цените се зголемиле за 34.680 отсто од 1 јануари. ММФ прогнозира хиперинфлација во Венецуела од милион отсто.  ир/зш/07:41

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...