• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Висок претставник од администрацијата со текст во „Њујорк тајмс“ за аморално водство на Трамп

Висок претставник од администрацијата со текст во „Њујорк тајмс“ за аморално водство на Трамп

Вашингтон, 6 септември 2018 (МИА) – Висок претставник од американската администрација предупредува на „аморалност“ и на „непромислено“ раководење на претседателот Доналд Трамп во непотпишан текст објавен во Њујорк тајмс.

- Сите што работат со него знаат дека не се држи цврсто до основние начела при донесување одлуки...Начинот на водењето на функцијата е непромислен, контрадикторен, ситничарски и неефикасен, нагласува авторот на текстот. 

Писателот на текстот кој за себе тврди дека е дел од „отпорот“ кон Трамп, но не и од левица, наведува дека „многумина кои Трамп ги именувал се заколнале дека ќе направат тоа што можат за да ги зачуваат нашите демократски институции, истовремено спречувајќи ги погрешните и залутани импулси на Трамп се додека тој не биде вон власта“.

Весникот го наведува авторот на непотпишаната колумна како „висок претставник во администрацијата на Трамп“.

- Иако беше избран како републиканец, претседателот покажува малку афинитет кон идеалите што долго време се поставени од конзервативците: слободен ум, слободни пазари и слободни луѓе. Во најдобар случај тој се повикува на тие идеали како да се дел од претходно напишано сценарио. Во најлош случај, тој ги напаѓа, наведува авторот на текстот.

Тој додава дека и соработници на Трамп се свесни за мааните на претседателот и дека се обидуваат „да направат тоа што е исправно дури и кога Доналд Трамп тоа не го сака“.

Трамп реагираше нарекувајќи ја колумната „вистинска срамота, кукавички текст“. Засега не е познато дали Белата куќа ќе преземе чекори да се обиде да дознае кој е автор на текстот во Њујорк тајмс.зш/12:26

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...