• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Израел гради деветметарски одбранбен ѕид долж либанската граница

Израел гради деветметарски одбранбен ѕид долж либанската граница

Тел Авив, 6 септември 2018 (МИА) - Израел гради одбранбен ѕид од девет метри на северната граница со Либан за да ги спречи нападите од шиитското движење Хезболах.

Самиот ѕид е висок сеудм метри, а бодликава жица е на врвот.

- Главната закана на Хезболах се ракети и нападите во Израел, изјави висок изралски функционер..

Израел во 2006 година ја почна 33-дневната војна против Хезболах , а борбите се водеа низ територијата на Либан. Оттогаш двете страни одржуваат несигурно примирје.

Согласно планот на Израел, во следните две години со ѕид ќе бидат опфатени сите 130 километри граница со Либан. проектот ќе чини околу 406 милиони евра. ссм/15:18

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...