• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Евакуации поради голем шумски пожар во северна Калифорнија

Евакуации поради голем шумски пожар во северна Калифорнија

Рединг, 6 септември 2018 (МИА) - Серијата шумски пожари во северна Калифорнија продолжува. Наредена е евакуација на жители од околината на градот Рединг, каде голем пожар се разгорил околу автопатот број 5, и од вчера до денеска се зголемил тројно.

Се работи за ретко населена, рурална област, поради што спасувачките екипи не се сигурни колку точно жители мораат да евакуираат. Најмалку 17 камиони биле напуштени на автопатот, а четири од нив изгореле.

Во текот на август околу Рединг гореше голем шумски пожар во кој загинаа осум лица. Сувото време, силните ветрови и видот на шуми придонесуваат кон пожарите. цч/ссм/17:55

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...