Шефот на Пентагон во посета на Авганистан

Шефот на Пентагон во посета на Авганистан

Кабул, 7 септември 2018 (МИА) – Министерот за одбрана на САД Џејмс Матис денеска пристигна во ненајавена посета на Авганистан.

Во делегацијата предводена од Матис е и претседателот на Советот на генералштабовите на вооружените сили на САД генерал Џозеф Данфорд.

Тие двајца ќе се сретнат со новиот командат на армијата на САД и НАТО во земјата генерал-полковник Остин Скот Милер и со претседателот на Авганистан Ашраф Гани. Се очекува да се разговара за напредокот во мировните преговори со талибанците. јт/08:00

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...

Со масло за јадење бркале зли духови од музеј

Суд во Атина осуди две бугарски државјанки на чети...

Меган Маркл во живанши-тоалета од 2.510 фунти

На традиционалната средба со припадници на маорска...

Ѕвездата од „Бубалици“ во уште една хумористична хит-серија

Еден од главните актери во комедијата „Бубалици“, ...