• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Хакери украле податоци на околу 400.000 клиенти на „Бритиш ервејз“

Хакери украле податоци на околу 400.000 клиенти на „Бритиш ервејз“

Лондон, 7 септември 2018 (МИА) - Хакери украле лични и финансиски податоци на 380 илјади клиенти на „Бритиш ервејз“, јавија британските медиуми.

Цел на хакерскиот напад бил сајтот на „Бритиш ервејз“ и мобилната апликација на компанијата.

Со нападот се погодени клиенти кои платиле за авионски билети во периодот од 21 август до 5 септември. Не се украдени податоци од пасоши и информации за летовите.

„Бритиш ервејз“ почна истрага и е во постојан контакт со своите клиенти. јт/зш/08:13

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...