• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Градоначалничката на Атланта забрани затворот да прифаќа уапсени мигранти

Градоначалничката на Атланта забрани затворот да прифаќа уапсени мигранти

Атланта, 7 септември 2018 (МИА) - Затворот во американската држава Атланта веќе нема да прима мигранти кои се уапсени од федералните власти, изјави градоначалничката Кејша Ланс Ботомс.

Таа потпиша извршна наредба за затворот во Атланта со која се забранува прифаќање уапсени од страна на царинските и имиграциски служби на САД.

Градоначалничката објасни дека тоа е најдобар начин да се демонстрира противење на администрацијата на тој град за сегашната „нехумана“ национална имиграциска политика.

– Додека не се промени имиграциската политика, одбивањето затворање федерални затвореници е единствен начин во Атланта да се живее во согласност со традицијата на сочувство и толеранција, објасни Ботомс. ир/зш/09:15

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...