Рохани: Веднаш да се стави крај на американската интервенција во Сирија

Рохани: Веднаш да се стави крај на американската интервенција во Сирија

Техеран, 7 септември 2018 (МИА) - Иранскиот претседател Хасан Рохани порача денеска од Техеран, каде имаше средба со претседателите на Турција и Русија, дека американската интервенција во Сирија треба веднаш да запре.

- На воените огнови и крвопролевања во Сирија им се ближи крајот, рече тој.

Изјавата Рохани ја даде на почетокот на самитот за Сирија со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и рускиот, Владимир Путин.

Американските медиуми оценуваат дека Иран, Русија и Турција имаат ривалски интереси во Сирија, но дека сите три страни се соочуваат со санкции од САД, воведени од администрацијата на Доналд Трамп. ссм/15:01

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...

Тренерот на Баерн им порача на фудбалерите да не одат сами на „Октоберфест“

Од овој викенд Баварија повторно живее во знакот н...