• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Армијата на САД разработува воени варијанти за реакција по евентуален хемиски напад во Сирија

Армијата на САД разработува воени варијанти за реакција по евентуален хемиски напад во Сирија

Вашингтон, 8 септември 2018 (МИА) – Армијата во САД води „рутински дијалог“ со претседателот Доналд Трамп за воени варијанти на реакција ако Сирија преземе акции со хемиско оружје во провинцијата Идлиб.

Шефот на ГШ во армијата на САД, Џозеф Данфорд изјави дека САД не донеле одлука да користат воена сила како одговор на хемиски напад во Сирија.

– Водиме дијалог, рутински дијалог со претседателот, за да се увериме дека тој знае какви се нашите планови во случај да биде употребено хемиско оружје, изјави Данфорд.

– Трамп очекува од нас да имаме воени варијанти и го информиравме како се развиваат нашите планови, додаде генералот. зш/08:29

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...