• A-
  • A
  • A+
среда, 26 септември 2018, 

САД повлекоа амбасадори од три држави поради Тајван и Кина

САД повлекоа амбасадори од три држави поради Тајван и Кина

Вашингтон, 8 септември 2018 (МИА) – САД објавија синоќа дека ги повлекуваат своите амбасадори од Доминиканска Република, Славадор и Панама откако трите држави одлучија да не го признаваат веќе Тајван.

Вашингтон изрази загриженост поради бројот на држави што прекинаа дипломатски односи со Тајван во корист на Кина. Тајван сега има службени односи со само 17 држави.

Вашингтон нема дипломатски односи со Тајпеј, но е главен снабдувач на островот со оружје.

Стејт департментот наведе дека ги вратил амбасадорите од трите држави „на консултации поврзани со неодамнешните одлуки да не го признаваат веќе Тајван“. зш/10:25

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Кина ќе ги проучува поларните области на Месечината

Кина има намера до 2030 да испрати апарат кој ќе г...

Казна за непристојните во градскиот превоз

Многумина, поготово момчињата имаат навика во авто...

Мел Гибсон снима преработка на „Дивата орда“

Познатиот глумец и режисер Мел Гибсон ја подготвув...

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...