Ким примил писмо од Путин, подготвен е за посета на Русија

Ким примил писмо од Путин, подготвен е за посета на Русија

Пјонгјанг, 8 септември 2018 (МИА)  - Претседавачот со рускиот Совет на федерацијата (Горниот дом на Парламентот) Валентина Матвиенко, изјави дека севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун примил писмо од рускиот претседател Владимир Путин и потврдил подготвеност за официјална посета на Русија.

Матвиенко тоа го изјави по денешниот состанок со Ким во Пјонгјанг.

– Ја извршив задачата од Владимир Путин и му пренесов негова порака. Како одговор тој рече дека потврдува подготвеност и желба да дојде во посета на Руската федерација, изјави Матвиенко. зш/15:51

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...