• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Вонредна состојба во Јужна Каролина поради приближување на тропска бура

Вонредна состојба во Јужна Каролина поради приближување на тропска бура

Мајами, 9 септември 2018 (МИА) - Гувернерот на американската држава Јужна Каролина, Хенри Макмастер синоќа прогласи вонредна состојба, со цел да и овозможи доволно време на земјата да се подготви за приближувањето на евентуален ураган.

Националниот Центар за урагани вчера соопшти дека се очекува тропската бура Флоренс да премине во голем ураган, додека поминува меѓу Бермуди и Бахами во вторник и среда следната недела. Се очекува бурата да се приближи до југоисточниот брег на САД в четврток.

Ветровите денеска се движеа со јачина од 65 километри на час, за во текот на денот да достигнат брзина од речиси 110 километри на час.

Гувернерот Макмастер нагласи дека засега не е познато кога и каде бурата Флоренс ќе го погоди копното, ниту кога ќе се нареди евакуирање. гт/16:40

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ