• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Најмалку седум лица загинаа во самоубиствен напад во Кабул

Најмалку седум лица загинаа во самоубиствен напад во Кабул

Кабул, 9 септември 2018 (МИА) - Најмалку седум лица загинаа, а 25 се повредени во денешниот самоубиствен напад во Кабул, во близина на собир посветен на убиениот поранешен антисоветски муџахедински командант Ахмад Шах Масуд.

Бомбашот самоубиец бил на мотор кога го активирал експлозивот, неколку часа откако полицијата во Кабул спречила друг осомничен напаѓач да детонира експлозивна направа.

Повеќето главни сообраќајници во Кабул се блокирани од полицијата.

Масуд бил таџакистански лидер, кој е убиен во самоубиствен напад во 2001 година. гт/16:51

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ