• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Земјотрес со интензитет од 6,5 ги погоди Соломонските Острови

Земјотрес со интензитет од 6,5 ги погоди Соломонските Острови

Хонијара, 10 септември 2018 (МИА) - Силен земјотрес, со интензитет од 6,5 степени по Рихтеровата скала утрово го погоди брегот на Соломонските Острови во Тихиот Океан, соопшти американскиот Геолошки завод.

Потресот е регистриран околу 6.30 по локално време, 65 километри северозападно од Кирикара, на длабочина од 64,5 километри.

Тихоокеанскиот центар за предупредување од цунами, на Хаваи, не објави предупредување за цунами. ссм/07:44

###
Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ