ОН: Битката за Идлиб може да биде најтешката хуманитарна катастрофа на 21 век

ОН: Битката за Идлиб може да биде најтешката хуманитарна катастрофа на 21 век

Женева, 10 септември 2018 (МИА) – Битката за провинцијата Идлиб, последниот бастион на бунтовниците во Сирија, може да прерасне во „најтешка хуманитарна катастрофа на 21 век“, предупреди денеска заменик-генералниот секретар на ОН за хуманитарни прашања.

– Треба да постои начин за решавање на проблемот, така Идлиб да не се претвори во следните месеци во најтешката хуманитарна катастрофа на 21 век со најмногу човечки жртви, изјави Марк Лоукок на прес-конференција во Женева.

Тој имаше средба со претставници на хуманитарни агенции на ОН.зш/15:40

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ