Ракетиран аеродромот во Триполи

Ракетиран аеродромот во Триполи

Триполи, 12 септември 2018 (МИА) - Аеродромот „Митига“ во либискиот главен град Триполи е ракетиран ноќеска, при што, според вооружената група која го држи под контрола, немало жртви или материјална штета.

„Митига“ е една од главните врски на Либија со светот, а во време на нападот кон него патувал патнички авион кој полетал од Александрија во Египет. Леталото е пренасочено кон аеродромот во Мисрата, поради заканата од ракетниот напад.

Повеќе вооружени групи водат борби за контрола врз Триполи откако либиската Влада се обиде да расформира единица на армијата во чија лојалност се сомневаше. Тоа предизвика бунт и улични пресметки во градот.

Аеродромот „Митига“ беше затворен од 31 август до 6 септември поради борбите во Триполи, а беше повторно отворен со помош на Обединетите нации.

Одговорност за нападот презеде група која се нарекува Младинско движење на Триполи. цч/сп/07:35

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Олег Сенцов стана почесен граѓанин на Париз

Украинскиот филмски режисер осуден на 20 години за...

Британски математичар тврди дека пронашол решение за проблем стар 160 години

Еден од најистакнатите британски математичари, Мај...

Познатиот професионален убиец на ТВ-екраните стана модна икона

Ѕвездата од новата ТВ-серија „Убиствената Ив“, ист...

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...