Реакција на МОН на изјавата на претседателот на СОНК

Реакција на МОН на изјавата на претседателот на СОНК

Скопје, 2 март 2018

Почитувани,

на 01.03.2018 година, министерката за образование и наука проф. д-р Рената Дескоска, оствари средба со Сузан Флокен, директорката на Европската конфедерација на синдикатите за образование, придружена од претседателот на СОНК, г. Јаким Неделков.

На средбата, министерката Дескоска изјави дека МОН отвори широк консултативен процес во кој се вклучени претставници на синдикалните организации во сите образовни реформи во основното, средното и високото образование. Во овие работни групи се вклучени претставниците на Наставничкиот пленум, МЕСО, НаКС, како и преставниците на СОНК.

Министерството за образование и наука не поддржува барање за ексклузивно учество на било кој синдикат во реформите, туку силно се залага за принципот на отворени врати и суштински дијалог со сите кои можат да помогнат во реформите.

На состанокот, министерката Дескоска најави дека Владата планира да го реши проблемот со договорите за вработување на определено време, преку давање согласности за трајно вработување на наставниот кадар.

Воедно, должни сме да ја информираме јавноста дека проблемот со вработувањата на наставниот кадар на определен временски период е настанат со одлука на претходната Влада, но и дека СОНК има потпишано колективен договор во кој привремените вработувања и договорите за вработувања на определено време се составен дел.

Министерство за образование и наука

____________________________________________________________

МИА овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки.

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...