Отстранети техничките проблеми на веб страницата на Парламентот

Отстранети техничките проблеми на веб страницата на Парламентот

19 март 2018

Појаснување до јавноста во однос на денешниот технички проблем на веб страницата на Собранието на Република Македонија.

Согласно договорот за одржување на е - парламент системот, Компанијата Некстсенс(Nextsense) која реагираше на нашата поплака во однос на бавното функционирање на веб страницата на Собранието, потврди дека и тие регистрирале проблем и утврдиле дека модулот со Агендата на седници не функционира исправно. При замена на постојниот модул со нов, се покажала техничка неисправност која предизвикала мешање на агендите на македонски и албански јазик при промената во кодот на модулот и истата е сосема случајна. За потврда на ова нивно тврдење, го приложуваме нивното писмо.

(линк до писмото https://mail.mia.mk/service/home/~/?auth=co&loc=en_US&id=01631220-4767-4154-a584-5f736d9c71df:1417864&part=2)

Кабинет на Претседателот на

Собрание на Република Македонија

___________________________________________________________

МИА овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки.

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...