Собранието формира Координативно тело за спроведување на Референдумот

Скопје, 22 август 2018 

На денешната редовна координација во Собранието на Република Македонија, на која присуствуваа претседателот на Собранието Талат Џафери, потпретседателите на Собранието и координаторите на пратеничките групи, донесен е заклучок за формирање на Координативно тело за спроведување на Референдумот на државно ниво и водење на јавна пропаганда.

Согласно член 73 од Уставот на Република Македонија, Собранието на седницата одржана на 30 јули 2018 година, донесе Одлука за распишување на Референдум и со тоа е овластен предлагач и носител на јавната пропаганда. Со Координативното тело ќе раководи претседателот Џафери, а ќе членуваат потпретседателите и координаторите.

Собранието, ќе им даде можност на сите пратеници кои се „за“, „против“ или „бојкот“ на Референдумот, пропорционално, според изјаснувањето, да бидат застапени и да можат да ги изразат пред јавноста своите ставови и аргументи.

Координативното тело заклучи, Собранието денеска, со допис да се обрати до Владата на РМ за обезбедување финансиски средства за спроведување на јавната кампања. Собранието за оваа намена ќе отвори посебна сметка.

И на денешната редовна координација, како и досега, не присуствуваше координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Претседателот Талат Џафери, денеска ќе контактира со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ за постигнување можен договор за водењето на јавна пропаганда.

Собрание на Република Македонија 

___________________________________________________________

МИА овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки.

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...

Тренерот на Баерн им порача на фудбалерите да не одат сами на „Октоберфест“

Од овој викенд Баварија повторно живее во знакот н...