• A-
  • A
  • A+
сабота, 23 јуни 2018, 

Полска: Шидло поднесе оставка, нов премиер Матеуш Моравецки

Полска: Шидло поднесе оставка, нов премиер Матеуш Моравецки

Варшава, 7 декември 2017 (МИА) - Полската конзервативната владејачка партија изјави денеска дека премиерката Беата Шидло поднесе оставка и дека на чело на полската влада ќе ја замени сегашниот министер за финансии Матеуш Моравецки.

Тоа вечерва го соопшти Беата Мазурек, портпаролка на партијата Право и правда, а по завршувањето на партискиот состанок во седиштето во Варшава.

Мазурек
изјави дека Шидло поднела оставка за време на состанокот, но  раководството на партијата сака таа да дојде на друга важна  позиција во владата, при тоа не прецизираше за која функција се работи. ир/ 21:35

###

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ