• A-
  • A
  • A+
четврток, 21 јуни 2018, 

УНИЦЕФ: Источна Гута е пекол за децата

УНИЦЕФ: Источна Гута е пекол за децата

Дамаск, 8 март 2018 (МИА) - Реонот во близина на Дамаск, Источна Гута, што е под контрола на сириските бунтовници, стана вистински пекол за децата и ним им е неопходна итна помош, изјави денеска директорката на Детскиот фонд на ОН (УНИЦЕФ), Хенриета Фор.

- Бомбардирањата се постојани, а количеството на насилство значи дека децата го гледаат сето тоа наслилство и смрт. Сега нема вода и храна. Ќе се појават и болести, изјави Фор.

Според неа, во реонот е утврдено високо ниво на нухранетост кај децата под петгодишна возраст.

Таа додаде дека е неопходно итно испраќање хуманитарен конвој со храна и залихи, нагласувајќи дека од претходниот конвој била поделена само половината од хуманитарната помош упатена кон Источна Гута.

Советот за бебзедност на ОН повика на прекин на огнот во Сирија, кој не се почитува во Источан Гута.

Според хуманитраните организации, на територијата под бунтовничка контрола опколена од сириските владини сили се наоѓаат околу 400.000 лица.

Од почетокот на офанзивата на сириските владини соли во Источна Гута на 18 февруари, според опозициски активисти, загинале околу 900 цивили, меѓу кои и стотици деца.

Извори во ОН тврдат дека поради жестоките борби жители на градовите Месраба, Хамурија и Мидејра биле принудени да ги напуштат своите домови и сега се расселни во други делови на Источна Гута. Според истите извори, лани во декември во овие три града живееле околу 50.000 лица. сп/21:34

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.