• A-
  • A
  • A+
сабота, 23 јуни 2018, 

„Зелена лупа“ го поздрави обидот за влез во Врховен суд за увид во „Тврдина“ и „Таргет“

„Зелена лупа“ го поздрави обидот за влез во Врховен суд за увид во „Тврдина“ и „Таргет“

Скопје, 13 септември 2017 (МИА) - Здружението за истражување, анализи и развој „Зелена лупа” како иницијатор за поведување постапки пред Советот за утврдување на фактите против судиите инволвирани во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ го поздравува отпочнувањето на постапката за утврдување на нивната одговорност и обидот за влез на членовите на Советот во зградата на Врховниот суд.

Откако претседателот на Врховен суд Јово Вангеловски забрани членовите на Советот за факти да извршат увид во наведените предмети, од „Зелена лупа“ прашуваат од што се плаши Вангеловски и зошто ја активирал судската полиција да не им се дозволи на членовите на Советот да влезат во зградата на Врховниот суд и извршат увид во предметите ако постапувал согласно законите во случаите „Таргет“ и Тврдина“. 

„Зелена лупа“ потсетува дека на 10 август по консултации со експертскиот тим поднесе кривични пријави и иницијативи за одговорност за судиите: Ленка Давитковска, Татјана Михајлова, Дијана Груевска, Лилјана Шопова, Сафет Кадриу, Цветанка Периќ, Јово Вангеловски, Фаик Арслани, Ристо Катавеновски и Џемаил Саити,  сите  инволвирани во случаите „Таргет“ и „Тврдина“.

 - „Зелена лупа”, членовите и експертскиот тим се горди што по легален пат први почнаа да го рушат судско-мафијашкиот систем кој им натежна на граѓаните на Република Македонија, пишува во соопштението на Здружението за истражување, анализи и развој „Зелена лупа”. хс/ 17:09

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Почина Вини Пол Ебот, еден од браќата основачи на Пантера

Вини Пол Ебот, еден од основачите на хеви метал бе...

Дебелеењето нуспојава на Мундијалот

Седењето пред телевизор, пиењето на зашеќерени нап...

На аеродомот во Орландо ќе се скенираат лицата на сите патници

Меѓународниот аеродом во Орландо, кој е најпромете...

Стаорец изел 19.000 долари во бакомат во Индија

Стаорец или повеќе стаорци влегле во банкомат во с...

Таткото на Кејт Спејд починал неколку часа пред нејзиниот погреб

Ерл Броснејн (89), таткото на дизајнерката Кејт Сп...