• A-
  • A
  • A+
сабота, 23 јуни 2018, 

Антонио Гутереш: Рохинџите се соочуваат со катастрофална хуманитарна ситација

Антонио Гутереш: Рохинџите се соочуваат со катастрофална хуманитарна ситација

Њујорк,13 септември 2017 (МИА) - Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави денеска дека муслиманите Рохинџи, во Мјанмар, се соочуваат со катастрофална хуманитарна ситуација.

Гутереш рекол дека нападите што мјанмарските  безбедносни сили ги извршуваат врз селата на Рохинџите се “целосно неприфатливи“.

Генералниот скретар Гутереш побарал од властите во Јангун „веднаш да биде прекината воената акција“ .

Армијата на Мјанмар ги отфрла обвинувањата од меѓународната заедница и тврди дека воената акција е насочена само кон „терористите“ како што ги нарекуваат милитантните Рохинџи.

Армиските сили тврдат дека цивилнто население не е цел на нападите.

Околу 380 илјади Рохинџи, пребегнаа во соседен Бангладеш од почетокот на насилствата , што започнаа на 25 август, по убиството на 12 мјанмарски полицајци, за што се обвинуваат милитантните Рохинџи.

Меѓународни набљудувачи, како и новинари кои се наоѓаат во регионот, тврдат дека мјанмарската војска и милитантните будисти им се одмаздуваат на селаните, палејќи ги нивните куќи и уништувајќи ги селата, во настојуваање да спречат ниво враќање во Мјанмар.

Меѓународната јавност врши притисок врз нобеловката Аун Сан Су Чи, која фактички ја предводи земјата, по повлекувањето на воената хунта, но таа засега се огласи само еднаш неприфаќајќи ги обвинувањата за владата во Јангун.

Рохинџите се муслимани кои немаат своја држава и во Мјанмар тие живеат со децении, со непризнат статус на малцинска или верска заедница, затоа што мјанмарските власти инсистираат дека станува збор за бегалци кои нелегално се населиле во земјата, која е во најголем процент е будистичка.

Властите во Мјанмар не дозволуваат Рохинџите да го користат тоа име и бараат од нив да се нарекуваат Бенгалци. ти/19:15

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Почина Вини Пол Ебот, еден од браќата основачи на Пантера

Вини Пол Ебот, еден од основачите на хеви метал бе...

Дебелеењето нуспојава на Мундијалот

Седењето пред телевизор, пиењето на зашеќерени нап...

На аеродомот во Орландо ќе се скенираат лицата на сите патници

Меѓународниот аеродом во Орландо, кој е најпромете...

Стаорец изел 19.000 долари во бакомат во Индија

Стаорец или повеќе стаорци влегле во банкомат во с...

Таткото на Кејт Спејд починал неколку часа пред нејзиниот погреб

Ерл Броснејн (89), таткото на дизајнерката Кејт Сп...